Ahogy zajlik a résztvevők keresése, sok-sok jó kérdést kapunk Tőletek, amiket itt is szeretnénk megválaszolni, hogy azok is láthassák, akik még nem fogalmazták meg a saját kérdésüket, de már bujkál bennük :)
Gyakran Ismételt Kérdések következnek most, több fordulóban.
nem zavar, hogy ott vannak a leírások az egyébként szimpatikus emberekről. de mit kapok?
Ha eljössz, részed lesz egy befogadó csoport-élményben hozzád hasonló vezetőkkel, aktív emberekkel, a világról felelősséggel gondolkodó és cselekvő szlovákiai magyarok fiatalokkal.
Kapsz inspirációt, lendületet és bátorságot a saját munkádhoz.
Néhány olyan megközelítést, világlátást, amely segíthet máshogy tekinteni arra, amit mindeddig csináltál és ahhoz is segít, hogy új megoldásokat találj azokra a dolgokra, amelyeket eddig nem tudtál megoldani.
Néhány módszertant, eszközt, amely segít a saját szervezeted, embereid vezetéséhez.
Ötleteket és tapasztalatokat másoktól.
És saját magadra fordított minőségi időt.
mi lesz a konkrét tematika?
A csoportok előre elkészített témái az alábbiak lesznek:
Önismeret, egyéni identitás, életút és családi minták, értékek és
célok, személyes értékrend, jövőtervezés, közösségi erőforrások és közösségek
életciklusa. Helyi társadalom és helyi közösség, közösségi jövőkép,
a posztmodern ember mozgatórugói. Emberi és közösségi erőforrások
kezelése.
Ezen felül természetesen szívesen adunk helyet olyan témáknak, amelyeket a csoporttagok hoznak a saját igényeik és szükségleteik alapján, akár konkrét esettanulmányok, akár őket érdeklő témák alapján.
nem látom az egész program célját...
A program célja elsősorban az, hogy egy megerősítő közeget teremtsünk a szlovákiai magyarság jövőjéért dolgozó vezetőknek, önkénteseknek, aktivistáknak, a közösség mozgatórugóinak. Azt tapasztaltuk a munkánkban és a saját magunk által vezetett közösségekben is, hogy akik felvállalják egy-egy ügy vezetését, azok nagyon sokat dolgoznak és sokszor a másokért való munka mellett a saját szakmai feltöltődésük biztosítására nem jut idő, energia. Ezért szeretnénk tenni elsősorban, hogy a vezetők és aktív emberek megerősödjenek saját magukban, gyűjtsenek inspirációt és lendületet a saját munkájukhoz.
Másrészt hiszünk abban, hogyha megerősödnek az egymás mellett működő közösségek, szervezetek, helyi csoportok kapcsolatai egymással, és tudnak a céljaikban egyeztetni, egy irányba haladni, akkor megsokszorozódik a hatásuk. Ezért is szeretnénk tenni aktívan.
Nem-formális módszereket alkalmazunk elsősorban, ami azt jelenti, hogy interaktívan, játékos formában, élményalapú módszerekkel közelítjük meg a témákat.
Ami konkrétan azt jelenti, hogy dolgozunk pszichodramatikus eszközökkel, használunk művészetterápiás, élményterápiás gyakorlatokat, projekt-pedagógiai eszközöket, a kis- és nagycsoportos tanulás különböző formáit (
world café,
open space,
dialógus módszer).
Az esetfeldolgozásokhoz szupervíziós technikákat, illetve a problémaalapú tanulás módszereit alkalmazzuk.
lehet, hogy én is értek annyit hozzá, mint amit ők elő fognak adni.
Igen, a saját közösségfejlesztő munkádhoz, amit végzel, Te értesz a legjobban. Mi, akik a program gazdái vagyunk nem akarjuk Neked megmondani, hogy mit csinálj máshogy, hogyan csináld jobban. Azt tudjuk Neked ajánlani, hogy a csoportban visszajelzést kapsz másoktól: megerősítő, újragondolásra késztető, továbblendítő dolgokat, amelyeket belülről nem lehet látni, csak kívülről, kicsit távolabbról, illetve jó kérdéseket, amelyekre ha választ találsz, akkor "önmagától" tapasztalsz majd egy minőségi változást a saját munkádban.
Másrészt nagyon fontos, hogy nem fogunk frontális előadásokat tartani egy-két apró kivételtől eltekintve. Azt fogjuk működtetni, hogy a csoport hogyan és merre haladjon a megismerkedéstől a búcsúig. Ehhez hozunk módszereket, kérdéseket, kereteket, játékokat, instrukciókat.
Ennyi fért bele az első részbe, maradjatok velünk, mert a következőben pénzről, referenciákról, pályázati szagról és alapkönyvekről lesz szó.